Do Rakoniewic gasić pożar

Opublikowano przez

Zainspirowani ostatnim spotkaniem w Klubie Podróżnika z Kórnika wybraliśmy się dzisiaj tj. 09.04.2017 do Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach. To zaledwie godzina drogi z naszego rodzinnego Kórnika.

Dojazd do muzeum jest bardzo dobrze oznakowany, samochód warto zostawić na parkingu przy Rynku w Rakoniewicach. Od razu widać,  że gaszeniu pożarów podporządkowane jest tutaj wszystko. Usytuowana centralnie na rynku fontanna zdobiona jest postaciami strażaków, którzy dziarsko leją wodę :-).

DSC_0769

Jak to zwykle w naszym przypadku bywa, byliśmy dość wcześnie i w muzeum pustki, lubimy takie sytuacje gdyż można spokojnie zwiedzać i podziwiać eksponaty bez tłumów.

Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach jest jedną z najstarszych tego typu placówek w Polsce. Powstało w 1974 roku dzięki staraniom Władz Miasta, działaczy PTTK oraz Ochotniczej i Zawodowej Straży Pożarnej. Od 1995 roku stanowi Oddział Zamiejscowy Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Mieści się w dawnym zborze ewangelickim z 1763 roku. W Muzeum znajduje się około 4-tysiące eksponatów dokumentujących tradycje i historię Straży na terenie Wielkopolski są to m.in. 24 sikawki konne (lata 1786 – 1923), hełmy – najstarsze skórzane do współczesnych, motopompy najstarsze z lat 30-tych, 24 sztandary (lata 1886 – 1997). Samochody strażackie 25 wozów (lata 1927 – 1986) i sprzęt ciężki prezentowane są w pawilonach wystawienniczych. (źródło: http://muzeum.psp.wlkp.pl/o-muzeum/)

DSC_0720

Muzeum jest zlokalizowane w kilku budynkach, jednym z nich jest stary kościół ewangelicki o szachulcowej budowie, który dzięki tej adaptacji został uratowny od zniszczenia.

DSC_0687

Od tej części muzeum rozpoczynamy zwiedzanie, w centralnej części znajduje się najstarszy eksponat, strażacki wóz zaprzęgowy z 1786r., mnóstwo sztandarów różnych jednostek straży pożarnej. Bardzo fajne jest to, że wielu eksponatów można dotknąć, przymierzyć kaski, spróbować jak działa syrena alarmowa czy trąbki sygnałowe.

DSC_0714

Na wyższych kondygnacjach znajdują się mundury strażackie, modele pojazdów strażackich, makieta dawnych Rakoniewic, a nawet centralka telefoniczna straży pożarnej z lat przedwojennych.

DSC_0689

W „kościele” panuje chłód i bardzo chętnie przechodzimy do następnych pomieszczeń, gdzie można podziwiać różne pojazdy, co ciekawe Pani przewodnik informuje nas o tym, że większość z nich jest „na chodzi” mimo wielu lat na karku i czasami są wypożyczane przez młode pary do uroczystości ślubnych.

DSC_0736

Jeden z samochodów tzw. „lotniskowiec” można zwiedzać wewnątrz, po we wejściu do kabiny można doświadczyć w jak spartańskich i ciężkich warunkach musieli pracować strażacy jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

DSC_0732

Niewątpliwą atrakcją jest możliwość zjazdu rurą ślizgową, trochę obawiamy się skoczyć na dół, ale w końcu wszyscy próbują tej zabawy.

DSC_0755

Kolejny budynek zawiera ekspozycję różnych elementów wyposażenia strażaków, hełmy, toporki, odznaczenia, … ale też kolekcję opakowań po zapałkach, znaczków z motywami straży pożarnej.

DSC_0764

Nie udaje nam się wejść do multimedialnej pokazowej sali Ognik. Trochę żałujemy, gdyż słyszeliśmy, że robi wrażanie. Niestety jest czynna tylko od Pn. do Pt. 😦 Będzie znowu okazja do kolejnej wizyty.

Rzucamy okiem na zabytkowe podcienia na rakoniewieckim rynku i ruszamy do domu. Fajny pomysł na krótką wycieczkę.


Budżet:

  1. Paliwo – 40zł
  2. Bilety wstępu dla całej rodziny – 20zł.

DSC_0775

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s