Szlakiem Utopca na Grabową

Opublikowano przez

I znowu Gmina Brenna, chyba najspokojniejsze rejony Beskidu Śląskiego. Kolejna fajna pętelka na krótki 3-4h spacer po górach. Polecamy zostawić samochód na parkingu przy tartaku na ul. Hołcyna w Brennej.

Z parkingu ruszamy czerwonym szlakiem gminnym nazwanym „Bajkowym Szlakiem Utopca” . O szlaku można poczytać tutaj: Szlak Utopca. Droga prowadzi łagodnie do góry aż do momentu skrętu w prawo w las.

Po wejściu w las mamy kilkaset metrów bardziej stromego podejścia i po chwili docieramy na Grabową.

Kierujemy się dalej czerwonym szlakiem do Chaty Grabowej. To schronisko ze wspaniałym widokiem na zachodnie pasmo Beskidu Śląskiego, możemy stąd obserwować Wielką Czantorię, Stożek, Soszów. Warto tu się zatrzymać chociażby na rogaliki z jagodami.

Po niewielkim wypłaszczeniu w okolicach schroniska , wspinamy się łagodnie czarnym szlakiem na Grabową, zimą na tej trasie warto skorzystać z uroków zjazdów na sankach lub jabłuszkach.

Z Grabowej ruszamy czerwonym szlakiem w kierunku Kotarza. Po drodze możemy obserwować panoramę Skrzycznego, Malinowskiej Skały.

Po ok. 30 minutach docieramy do rozdroża pod Kotarzem i łapiemy szlak niebieski na dół do Brennej Hołcyny. Szlak urokliwie wije się lasem aż do Hali Jaworowej, tutaj trzeba uważać aby nie zgubić szlaku, pozornie droga prowadzi przez Halę, jest to jednak teren prywatny (oznaczony tabliczkami) i należy trzymać się szlaku przy krawędzi lasu.

Gdy miniemy Halę Jaworową pozostaje nam już ok. 30 minut zejścia szeroką wygodną drogą aby zamknąć pętelkę i znaleźć się na parkingu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s